نمایش‌نامه

خسیس

(L'avare)

خسیس از مشهورترین نمایش‌نامه‌های کمدی مولیر، نویسنده نامدار فرانسوی، است. مولیر در هیچ‌ یک از آثار خود تصویری زنده‌تر و جاندارتر و هول‌انگیزتر از هاراپاگون، قهرمان این نمایش‌نامه، نپرداخته است. هاراپاگون پیرمرد رباخوار تنگ چشمی است که پول به ریشه جانش بسته است و حرص زشت و نفرت‌انگیزش خویش و بیگانه نمی‌شناسد و در برابر پول حتی از آبروی خانواده و سعادت فرزند می‌گذرد، تا آنجا که دخترش را به هر رهگذری که جهازی از او نخواهد به زنی میدهد و با اصرار تمام می‌خواهد با معشوقه پسرش ازدواج کند. خسیس تصویر غم‌انگیزی از حرص و آز پایان‌ناپذیر آدمی است که پرده‌ای از شوخی و استهزا بر آن کشیده شده است. مولیر در این نمایش‌نامه، آنچنانکه بعضی پنداشته‌اند، ارجمندی خانواده و قدر و منزلت پدر را به سخریه نمی‌گیرد، بلکه مفاسدی را که به تزلزل بنیان خانواده می‌پیوندد باز می‌نماید و همه مردم، خاصه پدران، را از خست و مال‌دوستی بر حذر می‌دارد.

9789644451850
۱۳۹۱
۱۸۸ صفحه
۸۶۱ مشاهده
۰ نقل قول
مولیر ۳ رمان Jean-Baptiste Poquelin, also known by his stage name, Molière, was a French playwright and actor who is considered one of the greatest masters of comedy in Western literature. Among Molière's best-known dramas are Le Misanthrope, (The Misanthrope), L'Ecole des femmes (The School for Wives), Tartuffe ou l'Imposteur, (Tartuffe or the Hypocrite), L'Avare ou l'École du mensonge (The Miser), Le Malade imaginaire (The Imaginary Invalid), and Le Bourgeois Gentilhomme (The Bourgeois Gentleman).

From a prosperous family and having studied at the Jesuit ...
دیگر رمان‌های مولیر
تارتوف
تارتوف بسیارند نمایش‌نامه‌های جریان‌ساز که از سیر ترجمه‌های متون نمایشی جامانده‌اند. آثاری که به هر دلیلی، از جمله دشواری متن، ناهم‌خوانی با گفتمان دور، فقدان مترجم برای برخی زبان‌ها، و...، ترجمه نشده‌اند و عدم ترجمه‌شان بیش از همه دانشجویان تئاتر را با معضلی جدی رو‌به‌رو کرده است. سال 1950 مرز تاریخ نگارش آثاری قرار گرفته که در این مجموعه جای گرفته‌اند، ...
3 نمایش‌نامه (بورژوای نجیب‌زاده ـ عشق شفابخش ـ پزشک اجباری)
3 نمایش‌نامه (بورژوای نجیب‌زاده ـ عشق شفابخش ـ پزشک اجباری) .
مشاهده تمام رمان های مولیر
مجموعه‌ها