نمایش‌نامه

زنان تروا و توئستس

(Trojan women and thyestes)

نام نوکیوس آنائیوس سنکا (4 قبل از میلاد -65 بعد از میلاد) در مقام خطیب و فیلسوف رواقی چنان که بایست شناخته شده است.اما سنکا از بزرگترین نمایش‌نامه نویسان رم باستان نیز بوده است وآثار او هم به سبب کیفیت و هم به سبب جایگاهی که در تاریخ تراژدی غرب دارد شایان توجه بیش‌تر است. سنکا مضمون نمایش‌نامه‌های خود را از اساطیر یونان وام گرفته و همه نمایش‌نامه‌هایش غیر از توئستس داستان‌های را باز می گوید که قبلآ در آثار آیسخولوس و سوفوکلس و ائوریپیدس خوانده‌ایم.اما سنکا در میان این سه تن به ائوریپیدس بیشتر توجه داشته و اغلب تراژدی‌هایش بر گرفته از آثار ائوریپیدس است.سنکا تراژدی یونانی را بر روی زمین آورد و به شخصیت‌هایش چهره‌ای کاملآ انسانی بخشید و شعری با شکوه و شیوا را در روایت این غمنامه‌های ماندگار انسانی به کار گرفت.او الهام بخش نمایش‌نامه نویسان عهد الیزابت بود و بدین سان پیوندی میان دو دوره مهم تراژدی و نمایش‌نامه نویسی در غرب برقرار کرد و از این رو چهره ماندگار در تاریخ این هنر به شمار می‌آید.

نی
9789641852209
۱۳۹۱
۲۰۴ صفحه
۶۴۸ مشاهده
۰ نقل قول
لوکیوس آنایوس سنکا
صفحه نویسنده لوکیوس آنایوس سنکا
۳ رمان Sophocles (born c. 496 bc, Colonus, near Athens [Greece]—died 406, Athens), (Greek: Σοφοκλής; German editions: Sophokles, Russian: Софокл, French editions: Sophocle) was an ancient Greek tragedy playwright. Not many things are known about his life other than that he was wealthy, well educated and wrote about one hundred and twenty three plays (of which few are extant). One of his best known plays is 'Oedipus the King' (Oedipus Rex).
دیگر رمان‌های لوکیوس آنایوس سنکا
زنان تروا
زنان تروا
اویدیپوس
اویدیپوس اویدیپوس، که ارسطو آن را نمونه کمال‌یافته تراژدی دانسته، شرح زندگی اندوهناک اویدیپوس رانده شده خدایان است که تقدیرش را چنین رقم زدند که پدر خویش را بکشد و با مادر خویش بیامیزد. این نمایش‌نامه از زمانی آغاز می‌شود که به اویدیپوس خبر می‌دهند، بنا به گفته آپولو، خدای خدایان، علت نکبت و طاعون‌زدگی تبس، قلمرو پادشاهی‌اش، کشته شدن انتقام ...
مشاهده تمام رمان های لوکیوس آنایوس سنکا
مجموعه‌ها