نمایش‌نامه

در نمایشنامه عروسی چند خواستگار برای آنکه خود را در دل دختر دم بخت جا کنند ‌و در همان حال‌، سایر رقیبان را از چشم او بیندازند‌، به انواع و اقسام حیله‌ها و ترفند‌ها متوسل می‌شوند‌. گوگول در این نمایشنامه کاستی‌هایی را در شخصیت هر یک از قهرمانان اثر گنجاده است و با نمایش و گاه بزرگ‌نمایی این کاستیها و واداشتن ما به خندیدن به آنها‌، توجه ما را به احتمال وجود همین عیوب در خودمان بر می‌انگیزد‌. اوج نگاه تیز ا‌نتقادی طنز شاد و نیش‌دار‌،اغراق و کاریکاتورسازی ادبی و سایر ویژگی‌های شاخص هنر گوگول در این نمایشنامه قابل مشا‌هده است‌.

هرمس
9789643636043
۱۳۸۸
۸۸ صفحه
۱۰۰۷ مشاهده
۰ نقل قول
نیکلای واسیلیویچ گوگول
صفحه نویسنده نیکلای واسیلیویچ گوگول
۴ رمان Ethel Portnoy komt uit een Russisch-Joodse familie die naar de Verenigde Staten is geëmigreerd. Ze groeide op in de Bronx te New York. Portnoy studeerde Frans en Spaans en haalde op haar twintigste haar doctoraal Frans. In 1950 vertrok ze naar Europa en ontving een beurs voor de Universiteit van Lyon. In die periode ontmoette ze onder andere Rudy Kousbroek en Simon Vinkenoog. Ze kwam in aanraking met het werk van de Vijftigers.

Portnoy werkte voor de Unesco, maar besloot in ...
دیگر رمان‌های نیکلای واسیلیویچ گوگول
قماربازان
قماربازان آلکسی: آقا بفرمائید اینجا، آقا این اطاق هم بسیار راحته و هم کوچیک، هسچ سر و صدائی نمیاد. ایخاریف همراه آلکسی و گابی (نوکر شخصی خودش) وارد می‌شود. ایخاریف: هیچ سر و صدائی نمیاد. با این وجود نباید این متخصصین پرش با مانع و سوارکارها را نادیده گرفت. آلکسی: می‌دانم، مقصود آقا اینست که اطاق کک دارد ولی خیالتون راحت ...
پرتره
پرتره مرد نازنین مدت طولانی احمقانه ایستاد، چهره‌اش مثل علامت سوال بود. همان شب، چارت کوف سه‌پایه‌اش، بومهایش، تابلوهایش و همه وسایلش را به آپارتمان جدید فرستاد. بعد بهترین‌ها را چید و بقیه را گوشه‌ای انداخت، او شروع کرد به اندازه گرفتن اتاق‌ها در حالی که دزدکی به آیینه نگاه می‌کرد.
بازرس (کمدی در 5 پرده) نمایش‌نامه
بازرس (کمدی در 5 پرده) نمایش‌نامه در نمایشنامه گوگول با استفاده از از موضوعی نسبتا ساده نمایندگان ادارات مختلف یک شهر را در کنار هم گرد ‌آورده و کاستی‌های اخلاقی ‌آنان را به سخره می‌گیرد: خبر ‌آمدن یک بازرس به شهری دور‌افتاده شهردار را به هراس می‌اندازد و او با جمع کردن مسئولان ادارات مختلف می‌کوشند سر شکلی به اوضاع ‌آشفته شهر بدهد و برای پنهان ...
مشاهده تمام رمان های نیکلای واسیلیویچ گوگول
مجموعه‌ها