نمایش‌نامه

اگر نرفته بودی و 3 نمایش‌نامه دیگر

4 نمایش‌نامه‌ای که در این کتاب می‌خوانید، بیانگر 4 تصویر متفاوت از تاریخ و فرهنگ ما و در بردارنده‌ برخی حوادث سرنوشت‌سازی است که بخشی از واقعیت‌های دوران معاصر ما را به نوعی نشان می‌دهد. و این از هر نظر در راستای اهداف و انگیزه‌های گروه هنر طی سی سال گذشته است که نوشتن و اجرای آثار نمایش ایرانی را وجهه‌ همت خود قرار داده است، بنابراین در پس زمینه‌ این 4 اثر می‌توان: ـ جستجوی نوع نظم و معنا در تاریخ و فرهنگ گذشته ـ دست زدن به تجربه‌ گسترده و تعدد فن در شکل‌ها و سبک‌ها ـ داشتن حساسیت در مورد بار فکری و مفاهیم روشنگرانه ـ بازگشت به راه سازنده‌ خرد و انسانیت ـ را دید، خواند و جستجو کرد. اگر نرفته بودی (5 شخصیت 2 مرد 3 زن و تعدادی شخصیت سیاهی لشگر) برای آخرین بار (2 شخصیت 1 مرد 1 زن) پیکره‌های بازیافته (14 شخصیت 5 مرد 9 زن) خاطره‌ای نداشتم حتی اگر هزار سالم بود (10 شخصیت 5 مرد 5 زن و تعدادی سیاهی لشگر)

قطره
9786001197635
۱۳۹۳
۱۶۴ صفحه
۲۱۸ مشاهده
۰ نقل قول
دیگر رمان‌های قطب‌الدین صادقی
مرد فرزانه ببر دیوانه و مبارک نگهبان کوچک (2 نمایش‌نامه عروسکی)
مرد فرزانه ببر دیوانه و مبارک نگهبان کوچک (2 نمایش‌نامه عروسکی) این نمایش‌نامه برای یک خنیاگر - راوی - بازیگر - عروسک‌گردان نوشته شده است برای شخصیتی چون گوسان پارتی که شاعر، نوازنده، خواننده، قصه‌گو و بازیگری توانا بود. شخصا ترجیح می‌دهم هه نقش‌ها و بازی‌ها توسط تنی واحد انجام شود و او برای نشان دادن عروسک‌های گوناگون از همه اندام‌های خود: دست‌ها سر، پاها، شانه، سینه و غیره استفاده کند.
دخمه شیرین و افشین و بودلف هر دو مرده‌اند
دخمه شیرین و افشین و بودلف هر دو مرده‌اند این کتاب شامل دو نمایشنامه است. دخمه شیرین برداشتی است نو از منظومة ”خسرو و شیرین“ نظامی، با چشم‌اندازی از تاریخ ساسانیان و جنبه‌هایی از فرهنگ زرتشتی در پس‌زمینة آن. افشین و بودلف هر دو مرده‌اند نیز برداشتی نو و دراماتیک از قصة افشین و بودلف در ”تاریخ بیهقی“ است، بی‌آنکه از شرح زندگی بابک در کتاب‌های تاریخی دیگر از ...
30 مرغ سیمرغ
30 مرغ سیمرغ سی‌مرغ، سیمرغ برداشتی نمایشی از ”منطق‌الطیر“ شیخ فریدالدین عطار نیشابوری و براساس چارچوب و متن دراماتیک نمایشنامة ”کنفرانس پرندگان“ اثر ژان کلود کاریر نوشته شده است. ساختمان دراماتیک این نمایشنامه بر مبنای سنت داستان‌پردازی شرقی یعنی داستان در داستان است که در آن عمل قوی‌تر از عامل و فعل توانمندتر از فاعل است. نمایشنامة اول / سی‌مرغ، سیمرغ، نمایشنامة ...
عکس یادگاری (سرود 100 هزار افیلیای عاشق) نمایش‌نامه
عکس یادگاری (سرود 100 هزار افیلیای عاشق) نمایش‌نامه زنی جوان با لباس‌های شندره و سر و روئی آشفته، در شهری سوخته و ویران، دسته‌ای گل می‌بافد و آرام‌آرام زیرلب لالائی می‌خواند. مردی سراپا گل‌اندود چون روحی سرگردان همه جا با اوست. در کنار اوست. پیش روی اوست.
مشاهده تمام رمان های قطب‌الدین صادقی
مجموعه‌ها