رمان ایرانی

شیر علم

غلام یاد شعری افتاده، در این اوضاع نابه‌سامان و بغرنج هم‌ دست از شعر و شاعری برنمی‌داری، این شعر مولانا وصف حاله و گفته شده تیمورتاش در مجلس پادشاه فقید آن رو زمزمه کرده. اسدالله در هر شرایط و موقعیتی به تیمورتاش بخت‌برگشته حسادت می‌کنی. ارباب اذن می‌فرماین شعر رو بخوانم؟ بخوانید و بعدش به فکر چاره باشید. ماه همه شیران ولی شیر علم حمله‌مان از باد باشد دم به دم حمله‌مان پیدا و ناپیداست باد جان ندارد آن که ناپیداست باد باز از خودت تعریف کردی شازده اسدالله، شیر علم تو هستی و مولانا در وصف تو شعر سروده جسارتا ترکیب شیر علم معنی دیگری هم داره و علم در این بیت به معنای پرچمی است که از خودش اختیاری نداره و باد اونو تکان می‌ده.

9786007642214
۱۳۹۴
۳۱۸ صفحه
۱۸۷ مشاهده
۰ نقل قول
دیگر رمان‌های شهریار زمانی
ماه مهر را به خاطر بسپار
ماه مهر را به خاطر بسپار روایت زندگی خانواده‌های توتون‌چی و مظلومی در سال‌های میانی دهه پنجاه شمسی است. پسران این دو خانواده (میرآقا و روزبه) چشم دیدن یکدیگر را ندارند اما روزبه به خواستگاری ناهید، خواهر میرآقا، می‌رود و به انبار باروت کبریت می‌کشد. میرآقا هم دلبسته دختری به نام ژیلا شده است؛ ولی ژیلا سودای دیگری در سر دارد... ژیلا مدهوش عکس آهوان شده ...
ناهید
ناهید در خانه را جوان شاد و شنگولی باز می‌کند. از زیر سایه‌بان طاقی شکل می‌گذرم و از سه پله پایین می‌روم. حیاط آب‌پاشی شده و شمعدانی‌های چسبیده به دیوار سیمانی تر و تازه‌اند.
مشاهده تمام رمان های شهریار زمانی
مجموعه‌ها