معرفی کتاب صورتت را بشور دختر جان

نوشته

ترجمه حسین طیبی

پرفروش‌ترین کتاب سال ۲۰۱۸ در آمازون و نیویورک تایمز

صورتت را بشور دختر جان
تا‌به‌حال به این نتیجه رسیده‌اید که به اندازه‌ی کافی خوب نیستید؟ که به اندازه‌ی کافی لاغر نیستید؟ که دوست داشتنی نیستید؟ که مادر بدی هستید؟ تا به حال به این نتیجه رسیده‌اید که حقتان است با شما بد برخورد شود؟ که هیچ‌وقت ارزش هیچ‌چیزی را ندارید؟ همش دروغ است!

ریچل هالیس ۳۵ ساله، یکی از وبلاگ‌نویس‌های مشهور در آمریکا و بنیانگذار وبسایت Thechicsite.com است. هالیس به‌صورت تخصصی در مورد سبک زندگی می‌نویسد و اینستاگرام او یکی از پرطرفدارترین اکانت‌های اینستاگرام در حوزه سبک زندگی است. نوشته‌های او چه در کتاب‌هایش چه وب‌سایت و اینستاگرامش نوشته‌هایی نیست که فقط قشنگی‌های زندگی را نشان بدهند، اتفاقا او همیشه سعی می‌کند بدون سانسور از تجربه‌هایی که در پشت سر گذاشتن مشکلاتش در زندگی داشته و به او کمک کرده تا به اینجا برسد و موفق باشد صحبت کند. از ترس‌ها، تلخی‌ها، ناملایمات زندگیش و از راز موفقیتش می‌نویسد. جایی در کتاب می‌نویسد:

می‌خواهم از ابتدا صادق باشم. درباره همه این‌ها صبحت کردم: کشمکش‌ها در ازدواجم، افسردگی بعد از زایمان و احساس‌های حسادت، ترس، خشم، زشتی، بی‌ارزشی، دوست‌داشته نشدن‌

ریچل هالیس درکتاب صورتت را بشور دختر جان راهکارها و توصیه‌هایش را با سبکی طنزگونه و خودمانی همراه با مثال‌هایی واقعی از زندگی روزمره و شخصی خودش بیان می‌کند. این سبک نوشتار و ترکیب آن با خاطرات نویسنده که در خیلی از موارد برای خواننده آشنا و قابل لمس هست این کتاب را به یکی از جذاب‌ترین کتاب‌های روز دنیا بدل کرده و در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون و نیویورک تایمز قرار داده است.

من بچه چهارم و آخر هستم و زمانی که والدینم به کودکی من رسیدند، ازدواجشان به شدت مشکل داشت. حتی با اینکه کوچکترین بچه بودم، خودکفا بودم و فکر می‌کنم ترکیب این دو چیز به معنای این بود که به شدت نادیده گرفته می‌شدم، مگر اینکه کار خوبی انجام می‌دادم. اگر در امتحانی نمره عالی می‌گرفتم... اگر در فوتبال آمریکایی گل می‌زدم... اگر در نمایش مدرسه نقشی بازی می‌کردم... وقتی به موفقیت می‌رسیدم، مورد تشویق و توجه قرار می‌گرفتم و حس می‌کردم پذیرفته شده‌ام، اما لحظه‌ای که دست‌زدن مخاطب تمام می‌شد، همه چیز به شکل سابق برمی‌گشت. چیزی که به منِ کودک آموخته شد و چیزی که با خود به بزرگسالی آوردم و با مقداری زیادی روان‌درمانی کشفش کردم این باور بود که برای دوست داشته شدن باید تولید کنم.
صورتت را بشور دختر جان

کتاب صورتت را بشور دختر جان کتابی چالشی و الهام‌بخش است و درباره ۲۰ دروغ و تصورات غلطی صحبت می‌کند که در اغلب اوقات طعم یک زندگی لذت‌بخش و سازنده را از ما می‌گیرند. دروغ‌هایی که آن‌قدر بلند و طولانی در گوشمان پخش شده‌اند که دیگر از شنیدنشان عاجز شدیم. دروغ‌هایی نفرت‌انگیز که هر روز بمبارانمان می‌کنند، با این‌حال، حتی متوجه حضورشان نمی‌شویم.

این کتاب درباره مشتی دروغ آزاردهنده و یک حقیقت مهم است. کدام حقیقت؟ اینکه شما و فقط شما مسئول این هستید که چه کسی می‌شوید و چقدر خوشحالید.
تشخیص دروغ‌هایی که در مورد خودمان پذیرفته‌ایم کلید رشد و تبدیل‌شدن به نمونه‌ای بهتر ازخودمان است. اگر بتوانیم هسته‌ی کشمکش‌هایمان راشناسایی کنیم و در عین حال هم‌زمان بفهمیم واقعا کنترل پیامد‌هایشان در دستمان است، آنگاه می‌توانیم کاملا مسیرمان را تغییر دهیم.

ریچل در انتهای هر فصل کتاب صورتت را بشور دختر جان و به دنبال مثال‌های فراوان از زندگی خودش، راهکارهایی آسان را به مخاطب پیشنهاد می‌دهد که نه تنها جنبه شعاری ندارند بلکه بسیار کاربردی و براساس تجربه‌های شخصی وی و حتی جلسات روان‌درمانی که دائما آن‌ها را دنبال می‌کند هستند. توصیه ما به شما در خواندن چنین کتاب‌هایی این هست که آن‌ها را بیشتر از یکبار بخوانید یا حتی بخش‌هایی از کتاب که فکر می‌کنید دیدگاه شما را به زندگی روشن‌تر کرده است، برای خودتان هایلایت کنید و چند وقت یکبار به آن برگردید.

شما فقط و فقط یک فرصت برای زندگی دارید و زندگی می‌گذرد. از سرزنش و لعنت کردنش دست بردارید و دیگر اجازه ندهید دیگران هم این کار را بکنند. از قبول کردن آنچه کمتر از لیاقتتان است دست بردارید. دست از خریدن چیزهایی بردارید که استطاعتش را ندارید و می‌خرید تا کسانی را که حتی واقعا دوستشان ندارید تخت تاثیر قراردهید. به جای سرکوب احساساتتان رویشان کار کنید. سعی نکنید با غذا یا اسباب‌بازی یا حتی دوستی عشق بچه‌هایتان را به دست بیاورید، فقط به این دلیل که این کار ساده‌تر از تربیت‌کردن است. دست از سوءاستفاده از بدن و ذهنتان بردارید. بس کنید! فقط از این مسیر بی پایان خارج شوید. زندگی شما قرار است سفری از یک مکان منحصربه‌فرد به مکان منحصربه‌فرد دیگری باشد؛ قرار نیست چرخه‌ای از کارهایی باشد که دوباره و دوباره شما را به همان نقطه برمی‌گرداند.
صورتت را بشور دختر جان

این کتاب با دو ترجمه مختلف فارسی صورتت را بشور دختر جان و خودت باش دختر در ایران منتشر شده است.
بخش‌هایی از متن کتاب:

مقایسه قاتل خوشی‌ است و تنها کسی که باید از اون بهتر باشید خود دیروزتان است.
تو مسئول زندگی خودتی و هیچ‌چیزی در این زندگی وجود ندارد که اجازه نداشته باشی از آن بهره ببری.
دختر زمام زندگیت را به دست بگیر. قرص‌ها را کنار بگذار، ترس را کنار بگذار، از فدا کردن تکه‌های وجودت دست بکش، گفتن اینکه نمی‌توانم را کنار بگذار. گفت‌وگوهای منفی با خودت را قطع کن، سوء‌ استفاده از بدنت را کنار بگذار، از عقب انداختن کارها تا فردا و شنبه و سال بعد دست بکش. از فکر کردن به اینکه چه اتفاقی افتاده دست بکش و به این فکر کن که از این به بعد چه اتفاقی می‌افتد. پاشو، همین الان. از آن‌جایی که هستی بلند شو، اشک‌های درد دیروز را پاک کن و دوباره شروع کن ... صورتت را بشور دختر جان !
صورتت را بشور دختر جان خرید کتاب خودت باش دختر جان