نمایش‌نامه

مویه جم و 7 خان رستم

مویه جم و هفت خان رستم دو برداشت آزاد و نمایشی از شاهنامه فردوسی است. اما تکرار خود حماسه کهن و قهرمانان اسطوره‌ای آن نیست. تلاش ما این بوده است تا با الهام گرفتن از شاهنامه و یاری جستن از ادبیات ایران پیش از اسلام، از نظر ساختار، زبان، تحول موضوع و نحوه شخصیت‌پردازی، ابتکارهای نمایشی و طرح‌های دراماتیک نو در کار آوریم، تا به گونه‌ای عینی و ملموس هم شکل و زبان هنر نمایش را از حماسه فرق گذاشته و هم از نظر فکری فاصله زمانی خود را با موضوع پر کرده باشیم. و این میسر نبود مگر با امروزی کردن تحلیل شخصیت‌ها، دگرگونی در پیشرفت موضوع، کم و زیاد کردن حوادث، و از همه مهمتر به کارگیری زبانی چالاک و نمایشی که در عین اصالت از آن نسل ما و روزگار ماست. بنابر این در اینجا با نمایش سروکار داریم نه حماسیه. با اثری امروزین نه گذشته. و با قهرمانانی اسطوره زدایی شده که بیشتر مصداق اندیشه‌های جهان امروزاند، و نه نماد ارزش‌های جهان دیروز.

قطره
9789643413118
۱۳۸۳
۱۲۸ صفحه
۸۲۶ مشاهده
۰ نقل قول
دیگر رمان‌های قطب‌الدین صادقی
7 قبیله گمشده و سحوری
7 قبیله گمشده و سحوری
عکس یادگاری (سرود 100 هزار افیلیای عاشق) نمایش‌نامه
عکس یادگاری (سرود 100 هزار افیلیای عاشق) نمایش‌نامه زنی جوان با لباس‌های شندره و سر و روئی آشفته، در شهری سوخته و ویران، دسته‌ای گل می‌بافد و آرام‌آرام زیرلب لالائی می‌خواند. مردی سراپا گل‌اندود چون روحی سرگردان همه جا با اوست. در کنار اوست. پیش روی اوست.
مرد فرزانه ببر دیوانه و مبارک نگهبان کوچک (2 نمایش‌نامه عروسکی)
مرد فرزانه ببر دیوانه و مبارک نگهبان کوچک (2 نمایش‌نامه عروسکی) این نمایش‌نامه برای یک خنیاگر - راوی - بازیگر - عروسک‌گردان نوشته شده است برای شخصیتی چون گوسان پارتی که شاعر، نوازنده، خواننده، قصه‌گو و بازیگری توانا بود. شخصا ترجیح می‌دهم هه نقش‌ها و بازی‌ها توسط تنی واحد انجام شود و او برای نشان دادن عروسک‌های گوناگون از همه اندام‌های خود: دست‌ها سر، پاها، شانه، سینه و غیره استفاده کند.
اگر نرفته بودی و 3 نمایش‌نامه دیگر
اگر نرفته بودی و 3 نمایش‌نامه دیگر 4 نمایش‌نامه‌ای که در این کتاب می‌خوانید، بیانگر 4 تصویر متفاوت از تاریخ و فرهنگ ما و در بردارنده‌ برخی حوادث سرنوشت‌سازی است که بخشی از واقعیت‌های دوران معاصر ما را به نوعی نشان می‌دهد. و این از هر نظر در راستای اهداف و انگیزه‌های گروه هنر طی سی سال گذشته است که نوشتن و اجرای آثار نمایش ایرانی را ...
مشاهده تمام رمان های قطب‌الدین صادقی
مجموعه‌ها