مجموعه داستان خارجی

افسانه‌های آذربایجان

صمد بهرنگی در دوم تیر ماه 1318 در محله چرنداب تبریز در خانواده‌ای زحمتکش به دنیا آمد. او بی‌شک یکی از شخصیت‌های مطرح ادبیات کودکان و نوجوانان در دوران معاصر می‌باشد. صمد معتقد به حل ریشه‌ای مشکلات جامعه بود و به همین خاطر به سراغ کودکان رفت. او شیوه نقد و بحث را به داخل قصه کشید و شخصیت‌های آن را از عمیق‌ترین لایه‌های جامعه انتخاب می‌کرد. قصه‌های او مملو از امید است و در پایان هر قصه همیشه پیروزی متعلق به قهرمان قصه می‌باشد. صمد در قصه‌هایش با ساده‌ترین و دل‌نشین‌ترین بیان واقعیت حاکم بر زندگی و اجتماع را تشریح می‌کند و در جای آن‌ها می‌خواهد راهی برای تغییر محیط خود پیدا کند. قصه‌های او آن الطاف هنری را لازم دارد که مخاطبان دیگری به جز کودکان را نیز پیدا کند. سرانجام صمد بهرنگی در 9 شهریور 1347 با مرگ مشکوک خود در رود ارس جاودانه شد.

دنیای نو
9789641720133
۱۳۸۸
۲۸۸ صفحه
۳۳۶ مشاهده
۰ نقل قول
نورالدین سیداف
صفحه نویسنده نورالدین سیداف
۱ رمان Samad Behrangi (Farsi: صمد بهرنگی) pronounced [sæmæd behrængiː:]) (June 24, 1939 - August 31, 1967) was an Iranian Azeri socialist and writer. He is famous for his book for children, The Little Black Fish (ماهی سیاه کوچولو).

Born in Tabriz, Behrangi started teaching in village schools in Iranian Azerbaijan in 1957 which he continued for eleven years.

Apart from children's stories, he wrote many pedigological essays and collected and published several samples of oral Azerbaijani literature. His folklore ...
مجموعه‌ها