رمان خارجی - خاور میانه

آفتاب‌پرست‌ها

(Vendedor de passados)

یک رمان شگفت‌انگیز از نویسنده‌ای آنگولایی‌الاصل. نویسنده سال 1960 در آنگولا به دنیا آمد و به زبان پرتغالی می‌نویسد. کشورش انواع کودتاها و درگیری‌های نظامی و خونین را در نیمه دوم قرن بیستم گذرانده و سابقه استعمار شدنش نیز در ادبیات روایت شده. این رمان برآمده از روح جهان مسخ کافکا و روایت‌های بورخس است. راوی رمان یک آفتاب‌پرست است که در خانه‌ای کهنه زندگی می‌کند. او شاهد تاریخ بوده و هست. کسانی به این خانه می‌آیند که خواستار ابداع گذشته هستند. هم‌خانه‌ای این آفتاب‌پرست زالی است با ذهنی عجیب و همین امر باعث دیالوگی می‌شود بین این دو درباره ماجراهای که در خانه می‌گذرد. آگوآلوسا با درهم آمیختن بیان استعاری و رئالیسم تاریخی ترکیبی بدیع می‌سازد درباره فساد قدرت و جهان متصلب انسان‌های پیرامون. آفتاب‌پرست‌ها در لایه‌هایش رمانی سیاسی است در فضایی که شخصیت‌ها ناچارند از خود بگویند و از آن‌چه رقم زده‌اند. رمانی درباره زوال روح بشری به روایت یک آفتاب‌پرست کهنسال.

چشمه
9786002299307
۱۳۹۷
۲۲۰ صفحه
۱۸۸ مشاهده
۰ نقل قول
ژوزه آگوآلوسا
صفحه نویسنده ژوزه آگوآلوسا
۱ رمان «José Eduardo Agualusa [Alves da Cunha] nasceu no Huambo, Angola, em 1960. Estudou Silvicultura e Agronomia em Lisboa, Portugal. Os seus livros estão traduzidos em 25 idiomas.

Escreveu várias peças de teatro: "Geração W", "Aquela Mulher", "Chovem amores na Rua do Matador" e "A Caixa Preta", estas duas últimas juntamente com Mia Couto.

Beneficiou de três bolsas de criação literária: a primeira, concedida pelo Centro Nacional de Cultura em 1997 para escrever « Nação crioula », a segunda ...
مجموعه‌ها