رمان خارجی

اسم من آرام

(My name is aram)

ویلیام سارویان با داستان‌هایی که درباره اهالی کالیفرنیا نوشت، مردمانی که در میان آن‌ها بزرگ شده بود، به شهرت رسید. اسم من آرام مجموعه‌ای شاد و بدیع از این داستان‌هاست که شخصیت اصلی آن‌ها، آرام گاروقلانیان، پسر بچه‌ای شیطون و باهوش است که، بسته به نظر خواننده، می‌توان او را با سارویان یکی انگاشت یا جدا از او فرض کرد. البته محوریت داستان گه‌گاه متوجه گاروقلانیان‌های دیگر نیز می‌شود، با وجود این، سارویان تنها درباره گاروقلانیان‌ها داستان نمی‌نویسد. او در این باره می‌گوید: هیچ یک از اعضای خانواده من نمی‌تواند خود را کاملا در قالب یکی از شخصیت‌های این کتاب بیابد. اما در عین حال، هیچ یک قادر نخواهد بود که خود را در هر یک از این شخصیت‌های غایب ببیند. اگر این امر درباره ما صدق کند، احتمالا درباره هر شخص دیگری صدق خواهد کرد. سارویان معتقد است که آدم‌ها، بیش از هر موجود دیگری، جالب‌تر و سرگرم کننده‌ترند. او در اسم من آرام درصدد است که سهم عظیمی از شادمانی خود را با خواننده قسمت کند. حال می‌توان پی‌برد که چرا خوانندگاه بسیاری سخت هیجان‌زده و شیفته سارویان هستند و این که چرا مروری بر کتاب اسم من آرامنشان می‌دهد که هر یک از این چهارده داستان، ارزشی برابر با کل کتاب و حتی بیش از آن دارد.

قاسم رستمی
9786009174317
۱۳۸۹
۱۹۲ صفحه
۹۹۳ مشاهده
۰ نقل قول
ویلیام سارویان
صفحه نویسنده ویلیام سارویان
۸ رمان ویلیام سارویان یک نویسنده آمریکایی ارمنی‌تبار است که نمایشنامه‌ها و داستان‌های کوتاه نوشته‌است. موضوع اصلی نوشته‌های او درباره بزرگ شدن در فقر به عنوان پسر یک مهاجر ارمنی است. این داستان‌ها در زمان رکود بزرگ محبوبیت یافتند. سارویان در فرزنو کالیفرنیا بزرگ شد یعنی محله‌ای ارمنی‌نشین و صحنه و زمینه بسیاری از نوشته‌هایش هم همین محل است.
دیگر رمان‌های ویلیام سارویان
کمدی انسانی
کمدی انسانی این کتاب داستان زندگی 1 خانواده فقیر آمریکایی در زمان جنگ است که به علت شرکت کردن تنها نان‌آور خانواده در جنگ وضع مادی آن‌ها از بد به بدتر گراییده است.
مرد جوان بی‌باک روی تاب بندبازی و داستان‌های دیگر
مرد جوان بی‌باک روی تاب بندبازی و داستان‌های دیگر
غارنشینان
غارنشینان ویلیام آرمناکی سارویان (?? اوت ???? - ?? مه ????) نویسنده آمریکایی ارمنی‌تبار است که رمان، نمایشنامه و داستان‌های کوتاه متعددی نوشته‌است. او در سال ???? جایزه پولیتزر در بخش درام را دریافت کرد و در سال ???? برنده جایزه اسکار بهترین داستان فیلم برای فیلمنامه اقتباسی از رمان «کمدی انسانی» شد. داستان‌های او در زمان رکود بزرگ محبوبیت یافتند. سارویان ...
بی‌گناهان
بی‌گناهان من به تاریخ اعتلای بشر،به زیباترین پدیده تاریخ هستی می‌اندیشم این تاریخ من و مردم من است،این تاریخ دم و بازدم‌ها آرزو و رویاهای اوست.گرچه به ظاهر در انتهای این تاریخ بدان وارد شده‌ام تاریخ ورود من نیز مکانی است که هنوز در صف پیشقدمان قرار دارد.
گرسنگان (مجموعه نمایش‌نامه)
گرسنگان (مجموعه نمایش‌نامه) نمایش در ترن زیرزمینی آغاز و در همان ترن تمام می‌شود.آغاز و پایان دنیای واقعی،آغاز و پایان این خیال‌بافی‌ها در ترن زیرزمینی است خیال بافی‌ها جز برای ترن زیرزمینی و خیال بافان سوار برآن وجود ندارد
مشاهده تمام رمان های ویلیام سارویان
مجموعه‌ها